Методичні рекомендації щодо героїко-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів
Перспективи розвитку суспільства, успішність будь-яких суспільно-економічних і політичних перетворень у країні залежать від соціального становлення підростаючого покоління. Героїко-патріотичне виховання дітей та молоді визнано в Україні пріоритетним напрямом державної політики. Завдання і зміст цієї роботи визначені Законом України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» від 20.04.2000 №1684-ІІІ, Указом Президента України від 19.10.2012 №604 «Про заходи у зв’язку з відзначенням 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», Доручення Президента України від 02.04.2010
№1-1/581 «Про пошукову роботу пов’язану із встановленням імен загиблих і зниклих безвісти в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.08.2012 №524-р «Про затвердження плану заходів у зв’язку з 70-ми роковинами початку насильного вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові роботи в роки Великої Вітчизняної війни», наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243 «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», а також наказом Департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 23.01.2013 №41/0/212-13 «Про відзначення у закладах освіти області 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років».
Враховуючи вищезазначене, необхідно організувати систематичне проведення навчально-виховних заходів, присвячених 70-ій річниці визволення України та Перемоги у Великій Вітчизняній війні, під гаслом: «Подвигу жити в віках!».
При проведенні організаційно-педагогічної діяльності рекомендується звернути особливу увагу на підступність нападу нацистської Німеччини, розкрити її плани щодо України; героїзм та патріотизм радянського народу, змалювати запеклі бої перших днів (підкріпити місцевим матеріалом); розповісти про труднощі перебудови народного господарства на воєнний лад.
В процесі навчально-виховної роботи з учнями наголошувати, що джерелом бойової відваги воїнів була любов до Батьківщини, своєї рідної землі. Хоробрість і відвага, стійкість і мужність, самовідданість і готовність до самопожертвування в ім’я перемоги були нормою для більшості воїнів (навести приклади, особливо ті, що розповідають про подвиги дітей і молоді).
Крім того, необхідно розкрити подвиг оборонців та визволителів міст-героїв – Києва, Одеси, Севастополя, Керчі. Розповісти про героїв, які загинули, обороняючи та визволяючи свою державу і народ. Обов’язково висвітлити діяльність радянського підпілля та партизанського руху на окупованих українських землях, його велику роль у розгромі ворога.
Розкриваючи внесок України у перемогу над ворогом, розповісти про героїчну працю жінок і дітей в тилу, які замінили батьків та чоловіків, що пішли на фронт.
Під час проведення навчально-виховних заходів слід наголосити, що під час Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. вагомий внесок у перемогу світової цивілізації над фашизмом внесла Україна. Цей внесок вимірюється перш за все героїчною боротьбою населення нашої країни проти фашизму на фронтах і в тилу за роки війни (навести дані про кількість Героїв Радянського Союзу - громадян України та воїнів з інших Республік СРСР, які стали Героями в боях за визволення України; підкреслити, що понад 500 тис. партизан, 103 тис. підпільників і 1млн. 400тис. активних учасників народного супротиву діяли проти окупантів). Слід нагадати й про величезні втрати України, понесені в боротьбі з фашизмом.
Для довідки: за роки окупації в Україні було вбито й замучено 4 мільйони цивільного населення і понад 1,3 мільйони військовополонених. Під час окупації з України примусово вивезено більше 2 мільйонів громадян на роботу до Німеччини. Концентраційні табори, влаштовані нацистами, по всій Європі (в Україні їх було 230) перетворилися на страхітливі «фабрики смерті». В Україні фашистські окупанти зруйнували і спалили 714 міст і селищ, понад 28 тис. сіл та 2 млн. будівель.
Необхідно яскраво та переконливо розкрити перед учнями героїзм і самовідданість визволителів України, показати їх мужню боротьбу на завершальному етапі Великої Вітчизняної війни. Зазначити всесвітньо-історичне значення перемоги над нацистською Німеччиною. Навести приклад, що за роки війни близько 483 тис. громадян України нагороджено орденами і медалями, 2 069 чоловік стали Героями Радянського Союзу.
З метою підсилення виховного впливу потрібно використовувати документи, спогади, фронтові листи, кіно- і фотоматеріали, звукозаписи, художні твори. Бажано такі уроки (лекції) та виховні заходи проводити на базі музеїв, залів, кімнат і куточків бойової слави навчальних закладів України. Яких налічується 38 на базі загальноосвітніх навчальних закладів.
У процесі обговорення подій Великої Вітчизняної війни необхідно ґрунтовно опрацювати терміни "патріотизм", "інтернаціоналізм", акцентуючи увагу на тому, що патріотизм — це любов до Батьківщини, готовність служити інтересам народу, яка виявляється не тільки в надзвичайних ситуаціях, але й у повсякденному житті людини.
Крім того, з метою поглиблення історичних знань щодо подій у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 рр. та усвідомлення підростаючим поколінням історичного значення 70-ї річниці визволення України (28 жовтня) проводити протягом року науково-практичні конференції, семінари, літературні вечори, тематичні «круглі столи», уроки пам’яті, виставки, обговорення книг на героїко-патріотичну тематику, оформлення стендів, стінних та радіогазет, присвячених пам’ятним датам Великої Вітчизняної війни.
Пропонується проведення:
- урочистих зібрань із запрошенням ветеранів, представників громадськості, молоді;
- покладання квітів і вінків в дні святкування знаменних дат (День Перемоги, День Захисника Вітчизни, Визволення України, день визволення рідного міста);
- конкурсів, виставок та презентацій найкращих робіт ветеранів, педагогів, учнів на героїко-патріотичну тематику.
В рамках роботи військово-патріотичних клубів, музеїв, навчальним закладам спільно з громадськими, молодіжними та організаціями ветеранів необхідно активізувати пошукову діяльність з метою встановлення імен загиблих і тих, хто пропав безвісті, а також проводити роботи з благоустрою військових поховань та увічнення пам’яті воїнів які загинули, захищаючи Вітчизну.
Велике значення в системі освітньо-виховної роботи щодо формування патріотизму у підростаючого покоління є музеї бойової та трудової слави періоду Великої Вітчизняної війни при навчальних закладах. В травні-жовтні 2013 року відбудеться міський огляд музеїв.
Участь учнів в збереженні історично-культурної спадщини, а також залучення молоді до вивчення, дослідження героїзму українського народу формує героїко-патріотичні почуття, прищеплює первинні трудові навички, породжує інтерес до пошуково-дослідної роботи.
Ефективні форми роботи в музеях бойової, трудової слави:
- фото- та художньо-тематичні виставки: «Народна пам’ять про захисників Вітчизни», «Меморіал вічної слави», «Солдати Великої Вітчизняної війни», «Народу вірні сини», виставки учнівських та студентських робіт: «Солдатами не народжуються», «Нас надихають подвиги героїв», «Ветерани Великої Вітчизняної війни моєї родини (мого села, мікрорайону) та інш.;
- екскурсії (оглядові, тематичні), уроки-бесіди;
- цикли тематичних вечорів «Це не викреслити з пам’яті», «Вони воювали за Батьківщину», «Цих днів не змовкне слава»;
- усні журнали «Вічний вогонь пам’яті», «Сторінки безсмертя»;
- читацькі конференції: «Героїчні оборона (визволення) Києва (або рідного міста, села)», «Незабутній подвиг народу», «На полях славетних битв».
Музеї також повинні надавати методичну допомогу педагогічним працівникам в організації і проведенні освітньо-виховної роботи щодо героїко-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді, підтримувати зв’язок з організаціями ветеранів Великої Вітчизняної війни.
І. Орієнтовна тематика науково-теоретичних конференцій та лекцій
1. День Перемоги над нацизмом – свято всього прогресивного людства.
2. Бойові дороги Українських фронтів.
3. Оборона, визволення міст-героїв в Україні: скрижалі пам'яті.
4. Діти-герої Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
5. Українці в Європейському русі Опору в роки Другої світової війни.
6. Наш край у роки Великої Вітчизняної війни: сторінки історії.
7. Громадяни України - Воїни-герої Радянського Союзу, повні кавалери орденів Слави.
8. Україна на завершальному етапі Великої Вітчизняної війни.
9. Партизанський рух та підпілля в Україні.
10. Історичне значення Нюрнберзького судового процесу.
11. Україна в роки Великої Вітчизняної війни. Хроніка подій у фактах.
12. Україна в геополітичних планах гітлерівської Німеччини.
13. "Новий порядок" нацистів та їх союзників на окупованих українських землях.
14. Військово-стратегічні операції по визволенню України в 1944 р. та їх історичне значення.
15. Оборона міст-героїв Києва, Одеси, Севастополя, Керчі від німецько-фашистських загарбників.
16. У нашому будинку живуть ветерани Великої Вітчизняної війни.
17. Героїка Великої Вітчизняної у літературних творах.
18. Нагороди періоду Великої Вітчизняної війни.
ІІ. Орієнтовна тематика уроків пам'яті, уроків мужності
1. Зростаємо громадянами-патріотами землі, що Україною зветься.
2. Їх славні імена в літописі Великої Вітчизняної.
3. Діти на фронтах війни: пам'ятаймо!
4. Мужні визволителі мого отчого краю.
5. Цей подвиг звучить у піснях і легендах сьогодні...
6. Сини багатьох народів — визволителі України.
7. Наша вулиця носить ім'я героя Великої Вітчизняної війни.
8. Праця тилу — гідний внесок у перемогу над ворогом.
9. Героїка війни в поезії.
10. Діти та молодь під час окупації в роки війни.
11. Фронтова пісня (лекція-концерт).
12. Пам'ятники героям війни розповіли...
13. Героїзм жінок під час Великої Вітчизняної війни.
14. Цих днів не змовкне слава з полів великих битв.
15. Солдати Великої Вітчизняної війни – народу вірні сини.
IІІ. Орієнтовна тематика бесід
1. Незабутній подвиг народу – героїчна оборона Києва, Одеси, Севастополя, Керчі.
2. Розповідь фронтового трикутника (лист).
3. Легендарні партизани.
4. Місця масових розстрілів, фашистські концтабори розповіли...
5. Фашистські концентраційні табори – «фабрики смерті».
6. Жовтень 1944 року: Україна визволена!
7. Велика Вітчизняна війна у спогадах її учасників.
8. Їх імена на фронтовому обеліску.
9. Вони воювали за Батьківщину – це не викреслити з пам’яті.
10. "Книга пам'яті України" розповідає...
11. Артисти на фронтах війни.
12. Ціна Великої Перемоги.
13. Збережемо мир на планеті!
ІV. Орієнтовна тематика краєзнавчих пошукових експедицій для юних дослідників
1. Немає безіменних героїв... (встановлення імен, прізвищ воїнів, похованих у братських могилах).
2. Фронтовими дорогами моїх рідних... .
3. Ця військова частина визволяла наш край.
4. Учні нашого навчального закладу на фронтах Великої Вітчизняної війни.
5. Вулиці нашого міста, названі іменами героїв Великої Вітчизняної війни.
6. Наші однолітки у партизанському русі в нашому краї.
7. Дитячий героїзм під час Великої Вітчизняної війни.
V. Орієнтовна тематика усних журналів
1. Наш край в роки Великої Вітчизняної війни.
2. Герої підпілля у Києві (населених пунктах України).
3. Трагедія Бабиного яру…
4. Учні нашої школи на фронтах війни.
5. Міста-герої в Україні. Від оборони до визволення.
6. Батьки, діди заповідали мужність...
7. Народна пам’ять про захисників Вітчизни – меморіал вічної слави.
8. Подвигу жити в віках!